Başarılı bir iş planı nasıl oluşturulur

Başarılı bir iş planı nasıl oluşturulur

Bana sık sık eşdeğer iki soru sorulr. bir iş planı istiyor muyum? İş planıma neleri eklemeliyim? bu makaleyi senaryo yorarken bu soruları yanıtlıyorum.

Bir iş planına ihtiyacım var mı?

Çoğu işletme için mevcut sorunun çözümü evet olacaktır. En son işletmelerin ve kredi veya iş ortağı yoluyla yatırım gerektiren işletmelerin büyük kısmı için bir iş planı şart olabilir. Herhangi bir potansiyel yatırımcı, örneğin, yatırım yapmayı planlamadan önce gelecekteki büyüme tahminlerinizi belirlemek isteyecektir.

Bu, iş planı gerektirmeyen bir iş türüdür:

Kaldığı için mutlu olan ve genişleme planı olmayan bir iş.

Hiçbir zaman bir krediyi kaldırması gerekmeyen bir işletme.

Tek kişilik bir grup olabilecek ve dışarıdan yardıma gerek kalmadan kendi kendine yeten bir iş.

Bu tür işler nadirdir. Bu nedenle çoğu işletme bir iş planı gerektirir.

Bir iş planı oluşturmanız gereken şeyin bilincinde olmak başka bir şeydir, mesele şu ki, insanların çoğu bir iş planı oluşturmanın yolu hakkında hiçbir fikri yoktur.

İş planı, okuyucularına işletmenize yönelik hedefleriniz ve bu hedeflere ulaşma şekliniz hakkında işaret etmeyi amaçlayacaktır. planı yazmaya çalışmadan önce sıkıca yerinde bir tekniğe sahip olmak istersiniz. Alacağın yönü, personele, ekipmana ve makineye yapacağın yatırımları bilmelisin. iş hedeflerine ve her hedefin muhtemelen ne zaman karşılanacağının bir düşüncesine sahip olmak istersiniz.

Çoğu durumda, fikir ve işinize bir pozisyon almak için insanları çekmek için bir iş planı kullanılır. bu sizin satış kopyanız yürürlükte ve bu nedenle bilgili, iyi düzenlenmiş ve güçlü bir iş planı oluşturursanız, insanların sizi ciddiye alma ve pozisyon alma olasılığı daha yüksektir.

Karşı tarafta, aceleye getirilirse, kötü yazılmışsa ve temelde zayıf bir iş planıysa, bulmaya çalıştığınız destekleri almanız olası değildir.

İş planıma neler dahil edilmelidir?

İş planınızı okuyan insanlar sadece işletmenin kendisini değil, aynı zamanda sizin hakkında da anlamak isteyecektir. Onlara geçmişinizin ve geçmişte başardıklarınızın hızlı bir özetini verin. Tüm fikirlerinizi yazın ve karakterinizin olumlu tarafını onlara gerçekten satın. mücadele ederek geliştiğiniz gerçekten çok çalıştığınız gerçeği . bir meydan okumaya meraklısınız ve sadece bir ekibin parçası olarak değil, aynı zamanda kendi kendinize de iyi çalışabilirsiniz.

İşletmenizin bir parçası olabileceği pazar yerini, rekabeti ve aynı zamanda pazardaki büyüme fırsatlarını açıklayın.

Onlara işletme maliyetleri, öngörülen kazançlar, öngörülen büyüme tahminleri ve ayrıca işletmenin ihtiyaç duyabileceği herhangi bir finansal geçmiş de dahil olmak üzere finansal rakamlar verin.

A planı gerçekleşmezse, orada sadece esnek olduğunuzu ve B fikriniz olduğunu gösterin.

Örneğin, işi neden düzelttiğinizi ve beş yıl içinde nerede olacağını hayal ettiğinizi söyleyerek fikirlerinizi onlara satın.

İşletmenizle birlikte gerçekleştirmeye çalıştığınız şeyi açıklayan bir görev bildirimi ekleyin.

Umarım bu bilgi size başarılı bir iş planı yazmanın yolu hakkında bir düşünce sunmanıza yardımcı olmuştur. İyi şanslar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir