Çevrimiçi İşletme Çalıştırma

Çevrimiçi İşletme Çalıştırma

Müşterileri size taşımak ve algılanabilirliğinizi arttırmak için en ideal yaklaşımlar nelerdir?
İş üretmek, böylece kârınızı artırmak nedeniyle çok etkili olan, tanıdığınız insanlarla konuşmaktır; arkadaşlar, aileler, komşular, kaldırıma vurun, tanıdığınız herkese , özellikle işinizi ve dolayısıyla sağlamanız gereken ürünleri seven insanlara yayın. Yaratıcı olun; Ürünlerinizden biri de bir balon olabilirse, bölgenizdeki tüm restoranlara gitmeyi düşünün ve balonlarınızı giren çocuklara vermek için bir anlaşma yapın. İşletmelere katıldıktan veya arkadaşlarınız ürünlerinizden birkaç örnek aldıktan sonra, ürünlerinizi onlara bırakın, böylece siz yokken bunları incelerler ve ne düşündüklerini belirleyin. Onlara işinizin bir alanını hissettirin.

Ağ iletişimi, iş bağlantıları oluşturmak için dürüst bir teşekkür de olabilir ve bunu sadece gittiğiniz hemen hemen her yerde yapacaksınız. Yerel ticaret odanız genellikle bölgenizdeki diğer işletme sahiplerle buluşacağınız ağ işlevlerine sahiptir. onlara işlerini ve onlar için neyin işe yaradığını soracaksınız, kartvizit alışverişi yapacaksınız. bu genellikle kişi oluşturmak için mükemmel bir yöntemdir. İlişkiden sonra seyahat etmek ve işlerini ziyaret etmek için bir dereceye kadar yapmak, onlarla bir ilişki geliştirmek.

birlikte çalışmak istediğiniz insanlarla bir topluluk dışında olun. Bir araya topladıkları gruplara katılın. Arkadaşlarınla konuş ve güvenlerini kazan. bu, önerilerinizi duymaya başladıklarını doğrulayabilir ve bu konudaki içgüdülerinize güvenebilir . amaç, sizden satın alan ebeveynlerin sadece alıcı değil, güvenilir arkadaşlar olduğundan emin olmaktır. Onlar size en önde gelen işi getiren kişidirler. Ağızdan ağıza, sahip olduğunuz en güçlü araç ve teşvik etmek en zorudur. bu, topluluğunuzdaki diğer kişilerin sizin sadece gerçek ve özel olduğunuzu bilmesini sağlayabilir. Kendinize sormak için diğer sorular aşağıdaki gibidir.

Birkaç yıl boyunca bir internet ev iş sitesi işlettikten sonra ne yapmaya hazırım, ancak kârınız istediğiniz kadar güçlü değil mi? Üstlenilmesi gereken bir şey, sitenize yeterli trafik aldığınızı gözden geçirmektir, işletmenizin bu yönünden memnunsanız, muhtemelen takip promosyonları taktiğiyle satışlarınızı artırdığınıza inanmak istersiniz. Bu fikrin tatlılığı, sitenize mutlaka daha fazla isabet getirmemesidir, ancak sitenize daha fazla ürün satın alabilecek daha fazla insan getirir ve bu daha fazla gelir sağlayabilir. Müşterilerinİz varsa, bunların en az yüzde 30’u sizden tekrar satın alacaktır ve bu metin sırasında sunulan izleme tekniklerini kullanırsanız bu sayı yine de büyüyecektir.

Müşteri tabanınızı dürüst bir şekilde inceleyin ve takip ederseniz sizden tekrar tekrar satın almalarını istediğinizi fark edin. Sizden satın aldıkları malları zaten biraz beğendilerse, onlara başka bir ürün veya zaten satın aldıkları şeyde bir indirim sunarsanız, sitenize geri dönüp tekrar satın alırlarsa, sitenizin haberini arkadaşlarına yaymaya giderler. Müşteriler bir tür ürün olduğunda, başkalarına söylerler. Sitenizden ne kadar çok takip eder ve onlara ürün sunarsanız, karınız o kadar hızlı artmaya başlar.

Takip kapsamında kullanılan tekniklerden biri, müşterilerinizi sitenizi kullandıkları ve ürünlerinizi satın almaları için ödüllendirmektir. ayrıca, başkalarına yönlendirmeler için onları ödüllendirirsiniz. Satın aldığı için çok teşekkür eden veya geri varsa küçük indirim sunan veya işletmenizi bir adanmışa yönlendiren özel bildirimler, kar marjınızı artırmanın harika yollarıdır. Başka bir teknik, müşterinizin görüşünüze kaydolduğunda, isteklerinin alındığına dair onay mesajları göndereceğinden emin olduğunuzda, ancak sadece söylemek yerine, isteğinizi aldık, oraya biraz ekstra bir şey ekleyin. Bu genellikle onlara görüşünüzden ekstra bir şey sağlamak veya bir sonraki satın almada indirim sağlamak için mükemmel bir zamandır, yaratıcı olun ve alacağınız yanıtlara şaşıracaksınız.

Bu yaklaşımın önemi, müşterilerinize, herhangi bir soruları veya endişeleri varsa sizinle iletişime geçecekleri satın almalarından memnun olduklarından emin olmak için onlarla takip ettiğinizi bildirmektir. onları satış sunumlarıyla boğmayın, bunun ikincil bir mesaj haline gelmesine izin verin. Ürününüzün yanında memnuniyetlerini gerçekten önemsediğinizi arzu etmelerini sağlamalarını sağlamak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir