En Güçlü Pazarlama Aracınızdan Nasıl Yararlanılır?

En Güçlü Pazarlama Aracınızdan Nasıl Yararlanılır?

 

Yüksek Teknoloji Yüksek Dokunuş

 

Mevcut güçlü pazarlama aracının iki bileşeni vardır web sitesinin kendisi, iyi düşünülmüş bir çevrimiçi strateji de dahil olmak üzere. Doğru yapıldığında, bir internet sitesinin ve çevrimiçi stratejinin sizin için yapabilecekleri şunlardır:

İlişkiler kurun. Firmanızı pazarlamak, hedeflediğiniz ve mevcut müşterilerinizle birlikte güvene dayalı bir ilişki oluşturmak ve sürdürmekle ilgilidir. dürüst bir web sitesi ve çevrimiçi tanıtım stratejisi, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin yaşamlarında daha fazla değerli faturalandırılabilir saatinizin bulunmasını gerektirmeden tam olarak bunu yapabilir.

Yeni pazarlara dokunun. Müşteriler neden sana geliyor? Gerçek bir soruna, anlık bir ihtİyaca ve avukat kiralamaktan başka çareleri olmadığı için mi? Size daha öngörülebilir ve daha uzun vadeli nakit akışı sağlayan daha az kriz odaklı, daha aktif bir pazara dokunursanız ne olur? Şaşırtıcı bir şekilde, web sitenizin etrafında ortalanmış entegre bir çevrimiçi / çevrimdışı pazarlama stratejisi bunu sizin için yapabilir.

Satış döngünüzü hızlandırın. Birisi sizi aradığında, web sitenizi zaten ziyaret etmiş olma olasılığı vardır. Uygun çevrimiçi yaklaşımla, bir müşteri adayının şirketinizin aramak için doğru kişi olduğuna, niteliksiz potansiyel müşteri sayısını azaltacağına, eylem çağrısını teşvik edeceğine ve uzun vadeli bir ilişkiye başlayacağına dair güvenini artıracaksınız.

Göz önünde ve aklı başında kalın. Bu söz, resmin dışında ve bu nedenle alakasız, meşru konularda bile geçerlidir. mevcut bir müşterinin benzer hizmetlere sahip olduktan sonra firmanıza geri döneceğinin garantisi yoktur. Özellikle zamanınızın tonu ihtiyaçlar arasında geçiyorsa, çok fazla değişken ve etki araya karışabilir. Web siteniz ve çevrimiçi stratejiniz, denemek için zaman kazanmak zor ve uygulanması pahalı olan daha uzun süre tüketen, çevrimiçi olmayan iletişimde kalma etkinlikleri (örneğin, telefon görüşmeleri, spam, müşteri anketleri) arasındaki boşluğu acısız bir şekilde kapatabilir.

İş geliştirme çabalarınızı hızlandırın. İyi oluşturulmuş bir web sitesi genellikle firmanızın pazardaki varlığının merkezidir. İdeal olarak, web siteniz, potansiyel müşteriler firmanızı bir yönlendirme yoluyla inceledikten sonra, ağ iletişimi yaparken, basın içinde veya belki de hemen bir posta parçası olduğunda gitmesidir. Onlar sizin tarafınıza geçtikten sonra, onları eğitecek, sadakatlerini ve güvenlerini oluşturacak, sonuçlarınızı gösterecek ve bu şeylerin gerektirdiği zamanın, enerjinin ve paranın bir kısmı için eylem gerektirmeleri için onları motive edeceksiniz.

Pazarlama dolarlarınızı daha akıllıca yönetin. Hangi off-line pazarlama faaliyetlerinin işe yayacağını ve hangisinin ödemeyeceğini söylerseniz harika olmaz mı? Uygun yaklaşımla, web sitenizi ve temel teknolojinizi ölçülü pazarlama için bir araç olarak kullanarak tam olarak bunu yapacaksınız. Spam, ağ veya tanıtım için harcadığınız paranın temelde tekrar değerli olup olmadığını merak etmenize gerek kalmayacak!

Temel Bilgiler

 

Bir internet sitesinde harcadığınız para ve tanıtım stratejisi, sörfçüleri gerçek müşterilere göstermeniz için yaptıkları çalışmalar nedeniyle neredeyse aynı derecede iyidir. Çok çalışan ve sonuç alan bir internet sitesi için düşünmen gerekenler şunlardır.

1. Form üzerinde işlev. Görsel olarak çekici birçok web sitesi, müşterilerin ve potansiyel müşterilerin gerçekten bulmaya çalıştıkları şeye çok ihtiyaç duyar. Birisi sitenizi ziyaret ettiğinde, sitenizin

hızlı yükleme

okunması kolay olmak

çeşitli veriler sağlar (herkes hepsini okumaz, ancak çoğu çeşitli şeylerden etkilenir ve motive edilir, bu nedenle hepsini sunmanız gerekir)

sizinle iletişim kurmanızı kolaylaştırmak

anlamsız etkilerle deneyimlerini saptırmamak veya yakmamak

çıktısı kolay olmak

Belki de onlara bilmedikleri bir şey öğretirsin. Grafik tasarım herhangi bir web sitesinin hayati bir unsuru olabilir, ancak içeriği, gezinmeyi ve kullanışlılığı yönlendiren şey olmamalıdır. Muhtemelen, madde ve rota ile benzer bir şey söylemeli.

2. Uzun, iyi yazılmış kopya satar. İster inanın ister inanmayın, eğer söyledikleriniz kitlenize onlarla, sorunlarıyla, dünyalarıyla ve ihtiyaçlarıyla ilgili bir dilde konuşursa, düşündüğünüz tonlarca okurlar. Yine de anahtar, söylediğiniz şeyin onlar hakkında olmasıdır, başlangıçta değil, en azından sizin firmanız hakkında değil.

Bu, bu serinin ilk maddesinde tartışılan satış yasalarına, Firmanızı Pazarlamaya Hukuk ve Düzen Koymanın yoluna geri döner. . Çoğu profesyonel hizmet firması bu kuralı çiğniyor ve kendilerini birbirine benziyor. Firmanızı, sizin değil, müşterinizin bakış açısına hitap eden site içeriği oluşturarak ayırın. Öğretin, teşvik edin, hafifletin, ikna edin, eğitin ve faaliyete taşıyın.

3. değer yükü. Sitenizi ziyaret edenlere burada kalmaları ve sitenize yer işareti koymak için bir neden verin, çünkü çok değerlidir. Bilgilerini artırın ve sitenize her giderken kendilerini yetkin hissetmelerine yardımcı olun, böylece firmanızla birlikte çılgına dönerler. İronik bir şekilde, tanıdıklarınız hakkında ne kadar çok şey paylaşırsanız, o kadar çok insan işinize çekilir ve hizmetlerinizin gerekli bir kötülük değil, son derece değerli olduğuna güvenebilir ve ödedikleri her kuruşun fiyatını verebilir.

4. Çevrimiçi olarak off-line ile entegre edin. Yeni müşterilere nasıl sahip olduğuna inanıyor musun? Tavsiye? Ağ? Tanışma mektubu mu? Basından alıntı mı? Genellikle, devre dışı aktivitelerle olur. Hazır bu sırada, insanları web sitenize gitmeye davet edin ve ilk ilişki kurma işini sizin için yapmasına izin verin. Sitenize bir e-posta bağlantısı ve firmanızın ücretsiz e-bültenine abone olmak için katılım çağrısı içeren bir ilk tanıtımı takip edin. Yazdığınız ve özellikle size yaklaştıkları önceliği ele alan bir yazı ekleyin. Makaleyi alıp almadıklarını belirlemek ve konuşmanıza devam etmek için bir çağrıyı takip edin.

Belki doğrudan yeni bir müşteri alırsınız, ancak değilse, aylık e-bülteniniz aracılığıyla onlara ne kadar değerli olduğunuzu hatırlatan ve onları web sitenizdeki yeni içeriğe geri döndüren uyum içinde kalırsınız. Tanımadan önce, yeni bir müşteriniz var ve tonlarca iş harika web siteniz tarafından yapıldı.

Firmanız bir web sitesine sahip olsa bile, sizin için ne kadar zor çalıştığına bir göz atın. Unutmayın, pazarlama, hedef kitleniz ve mevcut müşterilerinizle birlikte bir ilişki kurmak ve sürdürmekle ilgilidir. sürecin tonlarca kolaylaştığı iyi hazırlanmış bir web sitesinin ve çevrimiçi stratejinin tesisinden yararlanın!

TurningPointe Marketing, Inc., profesyonel hizmet firmalarının daha fazla müşteri çekmesine, işlerini stabilize etmesine ve uygulamalarını bir sonraki seviyeye almasına yardımcı olur.

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir