Etkili Reklamcılık’a Kapanış

Etkili Reklamcılık'a Kapanış

Geçen yıl yayınladığınız tüm reklamları yayınlayın. Devam et. Onları dergilerinizden veya gazetelerinizden sökün (kanıt sayfalarına sahip olacak kadar şanslıysanız, çok daha iyi). Rakiplerinizin reklamlarını çok fazla yırtın. Ardından, şirket adlarını, adreslerini ve logolarını gözden uzak bir şekilde katlayın. Şirket isimleri manşetlerdeyse kağıt ve bantla engelleyin. Şimdi onları duvara bantla, seninkini üstüne koy, rakiplerin aşağıda. Şimdi geri çekilin, en az 1,5 metre. Gruptaki en etkili reklama yavaş yavaş yaklaşacaktık (umarım sizinkilerden biri).

Göz Testi Görünümü

Birincisi, ve bu çok önemli, hiçbirini okumayın. Bunun yerine, onlara Göz Testi dediğim şeyi bir kez daha hızlı ve görsel bir şekilde verin. Reklamlarınız öne çıkıyor mu? Yoksa aynılığın lapası içinde mi çözülürler? Unutmayın, kitleniz reklamınızı boşlukta değil, aynı veya benzer dergilerde veya gazetelerde düzinelerce rekabetçi reklamla görecektir. Reklamlarınız öne çıkıyorsa, uzun bir farkla öndesiniz.

Adım Atın, Görüntüyü Hissedin

Şimdi reklamlarınıza biraz daha yaklaşın. Yansıttıkları hissi veya görüntüyü elde etmek için yeterince yakın Kapıdan giren yeni bir satış elemanı gibi, insanların ilk tepki verdiği şey yansıttığı genel görüntüdür. Reklamcılık için de aynı şey geçerli. Renkler, tasarım, yazı tipi şirketinizin imajıyla tutarlı olmalıdır. Bir tenis ayakkabısı satış elemanı, bir hakem gömleği ve boynuna bir düdük takabilir, bir tıbbi satış temsilcisi cant. Reklamlarınız şirketinizin imajıyla senkronizeyse, hedef kitlenize ve bir satışa bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Tutarlı Bir Görünüm Mü Yansıtıyorsunuz?

Sonra eşit derecede önemli bir yön geliyor: tutarlılık. Tüm reklamlarınız aynı resmi yansıtmalıdır. Hayır, aynı görsele ya da aynı başlığa sahip olmalarına gerek yok. Ancak, hepsi aynı şirketten geliyor gibi görünmelidir. Ne de olsa, bu görüntü kalabalıktaki tanıdık yüzünüz. Aynı zamanda yaratmak için çok çalıştığınız bir şey. Ve eşsiz bir şekilde senin, başka kimse yok. Tıpkı sonunda ilk satışı yapmak için kapıya giren iyi bir satış elemanı gibi. Bundan sonra satış elemanlarını değiştirmeyi hayal bile edemezsin. Reklamlarınız birkaç farklı şirketten gelmiş gibi görünüyorsa hedef kitleniz ürününüzün geldiğini varsayabilir. Reklamlarınız bu testi geçerse etkili reklamcılık sizin ulaşamayacağınız bir yerdedir. Bir sonraki adım için tam olarak orada olman gerekiyor.

Konumlandırma için Kol Uzunluğu

En sevdiğiniz reklam kampanyasından bir kol uzunluğu uzakta. Bu testin amacı, kendinizi ne kadar iyi konumlandırdiğinizi görmektir. Evet, artık reklamlarınızı okuyabilirsiniz, ancak ayrıntılar için okuyamazsınız. İlk paragrafı bitirdiğinizde kendinizi nasıl konumlandıracağınız oldukça belirgin olmalıdır. Konumlandırma temel olarak kitlenizin ürününüzü, hizmetinizi veya şirketinizi nasıl algıladığıdır. Örneğin, işadamları, mühendisler ve öğrencilerin hepsi bilgisayara ihtiyaç duyar, ancak her biri bilgisayarların onlar için neler yapabileceği konusunda farklı bir fikre sahiptir. Bir bilgisayarı bir işadamına tanıtın ve bir yönetim veya muhasebe aracı olarak konumlandırmak daha iyi olabilir. Öğrenciler, bilgisayarları yazma ve çalışma yardımı olarak gösteren bir reklama daha iyi yanıt verebilir. Ve mühendisler bir bilgisayar satın almaya daha iyi ikna olurlar, eğer onu bir tasarım veya araştırma aracı olarak konumlandırırsanız. Her durumda, ürünler aynıdır, ancak konumlandırma herhangi bir pazar için benzersiz bir çekicilik oluşturur. Ve çekicilik ne kadar büyükse, satışlar da o kadar büyük olacaktır. Araştırmanızı yaptıysanız, konumunuz okuyucuyu reklamınıza ve ürününüze biraz daha yaklaştırmalıdır.

Tek Reklama Geçme

Şimdi tek bir reklama konsantre olacaktık. Bu yüzden en sevdiğinizi seçin ve rahat bir şekilde okuyacak kadar yakına geçin. Başlık ve görsel benim için içinde ne olduğu sorusuna cevap vermelidir. Bunu hızlı ve etkili bir şekilde yapmazsa, kitleniz okuma zahmetine bile kalmadan onu parlatabilir. Dünyanın en iyi satıcılarından bazıları, ürünü tanıtmadan önce doğrudan müşteri avantajıyla sahaya başlar. Müşterilerin, ürünün onlar için ne yapabileceğini hemen bilmek istediklerini öğrendiler. Ürün yararınız vücuda gömülüyse ve ana görseliniz dahil olmayan bir ürün çekimi veya uzayda yüzen bir toprak fotoğrafıysa, reklamınız mesafe kat etmeyecektir. Ve satış rakibinize gidecek.

Ortaya Çıkan Yakın Çekim

Tamam, yakın çekim zamanı: ceset kopyası. Ürünlerinizin temel faydalarını zorla ve etkili bir şekilde ileterek başlıkta ortaya attığınız iddiayı ödemeli veya yedeklemelidir. Özünde, benim için içinde ne olduğu sorusuna cevap vermek zorundasınız, ama şimdi bunu yapmak için daha fazla alana sahipsiniz. Çiçekli olabilirsiniz, esprili olabilirsiniz, hatta teknik bile alabilirsiniz. Ancak okuyucuyu, ürününüzü geri kalanına tercih etmenizde güçlü bir fayda elde edilmesi gerektiğine ikna etmelisiniz. İyi bir iş çıkardıysanız, reklamınız mesafe kat eder. Geriye kalan, bütün iyi satıcıların gitmeden önce yaptıklarıdır.

Yaklaşın ve Siparişi isteyin!

Bunun için reklamınızın altına yaklaşmanız gerekir. Kısa ve doğrudan olması gereken eylem çağrınızı okuyacak kadar yakın, reklam çağrısını okuduktan sonra ne yapmanız gerektiği konusunda okuyucuların aklında hiçbir şüphe bırakmıyor, bir kupon kırpın, bir tombala kartını daire içine alın. Okuyucunun daha fazla bilgi almak, bir demo düzenlemek, bir satış temsilcisi araması yapmak, deneme örneği almak için ne bekleyebileceği de açık olmalıdır. Okuyucunun bunu okumak için çok yaklaşması gerekmez (bunu veya telefon numaranızı ince yazdırmaya koymayın). Unutmayın, bir satış elemanı siparişi istediğinde veya telefon numarasını verdiğinde, her zaman yüksek sesle ve kendinden emindir, asla bir fısıltı değildir.
Belli ki dikkate görmediğimiz birçok pazar, demografik ve kişisel faktör var. Ancak, tanıttığımız temel hedefleri karşılarsanız, kitleniz ürününüze yaklaşmadan yardım edebilir. Ve etkili reklamcılık budur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir