Etkili Ticari Markalar – İyi Bir Ad Nasıl Seçilir

Etkili Ticari Markalar - İyi Bir Ad Nasıl Seçilir

Ticari markanız, işletmenizin sahip olacağı en hayati varlıktır. dürüst bir ticari marka sizi yarışmadan ayıracak ve bir kalabalığın önünde aramanıza yardımcı olacaktır. Çaresiz bir marka adı sizi meşru sorulara tuzağa sokacak ve gösterişli çabalarınızı homurdanacaktır. Dürüst bir ticari marka seçmek, sonraki yönergeleri takip etmek kadar basittir.

1. Tescil Edilemememe ticari markalarından kaçının. kayıt oamayacağınız bir ticari marka sırasında yatırım yapmanın bir anlamı yoktur. Künyeyi yarışmacılardan korumak, künye içindeki mülkiyet haklarınızı garanti etmek ve yinelenen kedilere karşı ayrıcalıklarınızı korumayı daha kolay hale getirir… Aşağıda okuyacağınız gibi, belirli türdeki kelimeler, tescil edilemedikleri için bir ticari marka sırasında dahil edilmek için doğası gereği kötü seçimlerdir.

2. Tamamen Açıklayıcı Kelimelerden kaçının. İşaretle satılan ürün veya hizmetlerin karakterini veya kalitesini açıklayan sözcüklerin kaydedilsine izin verilmez. Bu nedenle, malt içeceklerde kullanılacak “Soğuk Bira” işareti, satılan belirli ürünü tanımladığı için kaydedilemez. Kayıtlıysa, herkesin malt içeceklerini açıklamak için Soğuk ve Bira terimlerini kullanmasını engelleyebilir.

3. Soyadlarından Kaçının. Soyadları ticari marka olarak tescil edemez. Bu nedenle “Wilson Power Boats” işareti bir ticari marka için kötü bir seçim olabilir, çünkü Wilson kelimesi bir soyadı olabilir (ve işaretin geri kalanı açıklayıcıdır).

4. Ticari Markaları Karıştırmaktan Kaçının. Neredeyse tescilli bir ticari marka gibi kafa karıştırıcı bir ticari marka tescil edilemez. Bu nedenle, “Sun Screen” markası aynı tür bir ürün için zaten tescil edilmişse “Güneş Ekranı” işareti kaydedilemez. ABD Ticari Markalar Veritabanı (www.upto.gov.) ve/veya Kanada Ticari Markalar Veritabanı ‘nın (www.cipo.gc.ca) sorgulanabilir.

5. Ticari Marka sırasında Genel Kelimelerden kaçının. Amaç, mümkün olduğunca benzersiz ve ayırt edici bir ticari marka seçmektir; bu nedenle, genel sözcüklerden kaçının. genel terim örnekleri “yeşil, üstün, Kanada, Amerikan, deluxe, altın, premium, ekonomi” ve diğerleri bol miktarda içerir. Bu kelimeler geneldir ve bunları ticari markanıza dahil ederseniz, çeteye karıştığınızdan emin olursunuz, önünde aramaya değil. Coğrafi kelimeler bu kategoriye girer.

6. TLA’nın (Üç Harf kısaltması) ve Numbers.IBM, ATT ve CNN’den kaçının, çünkü ayrı sahipleri haritadaki baskıları koymak için birkaç çok dolar boşalttılar. Eğer yeterince para atarsanız, fakir bir marka bile genellikle ünlü olur. Her durumda, kısaltmaları hatırlamak doğası gereği zorken, kelimeler, özellikle güzel kelimeler kolayca hatırlanır. Bu nedenle “ELS Software Solutions”, “Volkanik Silikon” kadar unutulmaz değildir. Aynı şekilde, daha az unutulmaz olma eğiliminde oldukları için bir ticari marka sırasında sayı kullanmaktan kaçının. Ayrıca, sınırlı sayıda kullanılmayan kısaltma vardır, bu nedenle TLA’nızın başka birininkiyle karıştırılma olasılığı yüksektir.

7. İcat edilmiş kelimeler kullanın. İcat edilen kelimeler, ticari markanız dışında hiçbir dilde var olmayan kelimelerdir. Örnekler arasında Spandex, Exxon, Kodak, Viagra ve diğer bazı ünlü ticari markalar sayılmaktadır. İcat edilmiş kelimeler, ticari marka olarak kullanılmak için dürüst bir seçimdir, çünkü açıklayıcı değildirler ve oldukça ayırt edici olma eğilimindedirler. sadece diğer kelimelerin bölümlerini birleştirerek icat edilmiş bir kelime oluşturacaksınız. Örneğin, Microsoft “Mikrobilgisayar” ve “yazılım” birleşimi olabilir.

8. Hayvan veya bitki adlarını deneyin. Hayvan ve bitki isimleri oldukça unutulmaz olma eğilimindedir ve uygun şekilde kullanılırsa, hala ayırt ediciyken dürüst bir görüntü iletebilir. Apple Computers örnek olabilir, ancak diğer örnekler Arasında Tiger Direct, Ford Mustang ve sayısız diğerleri bulunur.

Son olarak, ticari markanızdaki birincil kelimenin mümkün olduğunca ayırt edici olduğunu onaylayın. genellikle markayla birlikte satılan veya pazarlananları iletmek için ticari markaya açıklayıcı kelimeler vermek gerekir. Genel sözcüklerin dahil edilmesi gerekiyorsa, işaretin birincil sözcüğunun mümkün olduğunca ayırt edici ve benzersiz olduğundan emin olmak iki kat önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir