İnternet Pazarlama Servetlerine Giden Yolda Dış Kaynak Kullanmaktan Kaçının

İnternet Pazarlama Servetlerine Giden Yolda Dış Kaynak Kullanmaktan Kaçının

Dış kaynak, internet pazarlama çevrelerine, teleseminarlara ve niş web sitelerine isabet eden en son buzzword’dür. İşi dış kaynak olarak kullanmak kesinlikle yeni bir kavram değil, ancak hayatımızdaki diğer birçok şey gibi, İnternet de bu popüler tekniğin yeni bir boyutuna yol açtı. Bu nedenle, dış kaynak olarak kendiniz yapmak için uygun bir alternatif olarak bakarken akılda tutulması gereken birçok konu vardır.

İyi bir nedenden dolayı, dış kaynak, internet pazarlama profesyonellerinin ve yeni başlayanların kendilerini tanımaları gereken bir kavramdır. Çok sayıda internet pazarlamacıları gösteriyi kendi başlarına veya sınırlı bir ek yardım havuzuyla yürüttüğünden, tek başına tamamlamak için çok fazla görev vardır. Zaman faktörüne ek olarak, herhangi bir bireyin bir internet pazarlama işini yürütmenin tüm yönlerini başarmak için gerekli tüm teknik becerilere sahip olması mümkün değildir.

Zaman ve beceri düzeyi, internet pazarlamacılarını dış kaynaklara yönlendiren iki ana faktör olduğundan, dış kaynak almaya devam ettiğinizde bu iki ihtiyaçtan hangisini yerine getirdiğinizi anlamak önemlidir.

Dış kaynak ihtiyaçlarınızı zaman kısıtlamalarına göre analiz ederken, elinizdeki göreve göre zamanınızın bir saatinin ne kadar değerli olduğunu iyi anlamanız önerilir.

Örneğin, gereksiz bir görevi yerine getirmeniz altı saat sürer ve başka birine bunu sizin için yapmayı öğretmeniz yaklaşık 15 dakika sürer. O zaman aynı altı saatlik süre içinde neler başarabileceğinize bakın. Bu süreyi, anlatılmamış karlar için yeniden satılabilen bir e-kitabı bitirmek veya paketlemek ve satmak için binlerce satır kod yazmak için kullanabilir misiniz? Öyleyse, bu gereksiz görevi dış kaynak olarak kullanmak için ödenen herhangi bir mütevazı ücret, ağırlığına altın değerinde olabilir.

Beceri seviyesine dayalı dış kaynak biraz daha zor hale gelir ve dış kaynak konusunda yeni olan çoğu internet pazarlamacısının başını belaya sokabileceği yer burasıdır. Kendinizi yapamayacağınız bir aktiviteyi dış kaynak olarak yapıyor olsanız bile, yine de kontrolün sizde olması gerektiğini akılda tutmak zorunludur.

Bu sizin işiniz ve imajınız ve geliriniz buna bağlı. Dış kaynak olarak ne yaptığınızı sıkı bir şekilde kavrayamamak, neredeyse her zaman sonucun beklentilerinizi karşılamayacağı anlamına gelecektir. Ve bu sizin veya sözleşmeli olduğunuz birey için üretken değildir.

İletişim, kendinizi kolayca yapamadığınız bir görevi dış kaynak kullanırken anahtar bileşendir. Örneğin, dünyanın en büyük sanatçısı olmadığınızı ve satış sayfanız için başlık ve e-kitap kapak grafikleri geliştirmek için bir tasarımcıyla sözleşmenizi yaptığınızı söyleyelim. Tasarımcıya e-kitabınızın adından başka bir şey söylememek ve hayallerinizin grafiklerinin sonuçlanmasını beklemek gerçekleşmeyecek.

Beğenileriniz, beğenmedikleriniz ve beklentileriniz hakkında ne kadar ayrıntılı olabilirseniz, sonuçtan heyecan duyma şansınız o kadar artar. Unutmayın, tasarımcının sizin sahip olmadığınız yetenekleri var diye, bu becerilerden biri muhtemelen zihin okumak değildir! Yeşil rengi sevmiyorsanız, siz söylemedikçe birinin bunu bilmesine imkan yok.

İnternet pazarlamacılarının başını belaya soktuğu bir diğer alan da dış kaynak projesinin teknik beceriler veya programlama içermesi. Her iki taraf da düzgün iletişim kurmuyorsa, bu özellikle zor olabilir.

Programcı olmayan bir proje genellikle programlama sürecinde yer alan mekanikler hakkında bilgi eksikliği nedeniyle çok daha az karmaşık olarak görür. Son kullanıcılar sadece düğmeleri tıklatmaya ve işlerin yürümesine alışkındır; perde arkasındaki kodlamayla uğraşmak veya düşünmek zorunda kalmazlar.

Bu, hem dış kaynak teklifinin algılanan değeri hem de programlama projesinin zaman dilimi ve nihai işlevselliği üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Tüm bunlarla ilgili yanlış anlamalar, proje parametrelerini önceden net ve kısa bir şekilde tanımlamak için zaman ayırarak büyük ölçüde azaltılabilir. Yine burada iletişimin önemi yeterince vurgulanamıyor.

Son olarak, anlamadığınız veya ölçemediğiniz hiçbir şeyi dış kaynak olarak kullanmak asla iyi bir fikir değildir. Bu, sürecin arkasındaki mekaniği anlamanız gerektiği demek değildir, ancak kesinlikle sonucu anlamanız gerekir.

Örneğin, PR7 veya daha büyük sitelerden 200’den fazla gelen bağlantı isteyen popüler dış kaynak sitelerinde teklif isteklerinin 24 saat içinde tamamlanmasını görmek olağandışı değildir. Bu bir abartı olsa da olmasa da, mesele şu ki, bunu istiyorsanız ve paranızın karşılığını almak istediğiniz konusunda kararlıysanız, birinin bu görevi tamamlamadaki performansını yargılamak için bir araç yapmaya hazır olsanız iyi olur. Aksi takdirde, bu sadece bir felaket reçetesidir.

Basitçe söylemek gerekirse, memnuniyetinize bir şey yapılmasını istiyorsanız, bu noktaya ne zaman ulaşılacağını bilmek için önceden hazırlıklı olmanız gerekir.

Unutmayın, birçok yönden dış kaynak, bir çalışanın veya alt yüklenicinin sanal sürümüdür. Bir iş tanımı oluşturan bir işveren olduysanız, bununla birlikte büyük olasılıkla çalışanın performansını ölçmenin bir yolu uyguladınız. Ve bir çalışan olarak, sizden ne beklendiğini ve başarısızlığın sonuçlarını tam olarak biliyordunuz.

Günümüzün dış kaynak kavramları, çağlar boyunca iş dünyasında kullanılan aynı zamana dayanmaktadır ve bunu anlamak başarı şansınızı büyük ölçüde artıracaktır.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir