İş sistemleri – bunlar nelerdir?

İş sistemleri – bunlar nelerdir?

 

Onları daha önce duymuş olabilirsiniz, ancak size kişisel olarak nasıl yardımcı olacaklarını asla tam olarak düşünmediniz. iş dünyasının belirsiz bir unsuru gibi görünüyorlar ve bir kez tartışıldıktan sonra, her zaman bu gibi görünüyorlar… Şey… diğer şirket ve kuruluşların yaptığı gibi.

Benim amacım İş Sistemleri.

Toplumumuzda son kapitalizmin başlangıcından itibaren, en önde gelen başarılı şirketler, görevlerini bitirmek ve müşterilerinin gereksinimlerini karşılamak için bir sistem veya sistem grubu geliştiren insanlardı. Örneğin Ford’ı ve dolayısıyla Ford Company’yi ele alalım. Bay Ford belli ki, Model T Ford’unun şirketi büyüdükçe daha hızlı ve daha verimli bir şekilde üretildiğini gören bir sistem geliştirme ve uygulama tesisini fark etti. Bir görevi tamamlamak için daha kolay ve basit bir yöntem bulmaya yönelik hiç bitmeyen yaklaşımı, birkaç büyük şirketin yolunu açtı ve Ford’un otomobil işinde rekabetçi kalmasına yardımcı oldu.

Ama iş dünyasındaki insanların çoğu araba yapmıyor. Aslında, muhtemelen kıyafet, kitap, zaman (bir iş yoluyla), emtia malları, akıl (danışmanlık yoluyla) vb. Ancak, organizasyonlarının daha iyi hale geldiğini, yönetilmesinin daha kolay hale geldiğini ve müşterileri için daha iyi sonuçlar üreteceğini gören belirli iş sistemleri uygulamaya koyabilir mi?

Bir sistem genellikle bir yöntem, organizasyon veya yordamın ilkeleri olarak tanımlanır (Oxford Sözlüğü). Ve günlük aktiviteleriniz boyunca, sadece bir gün veya çoğu zaman bunları yapmanın belirli bir yoluna sahip olduğunuz belirli görevler vardır.

Peki, kuruluşunuzun daha verimli olmasını sağlayacak ne tür etkinlikleri sistemleştirebilir veya “prosedür ilkeleri göz önünde bulundurulan” oluşturabilirsiniz?

E-postalar – muhtemelen gelen kutunuza günlük veya haftalık olarak gelen çeşitli e-postalar vardır, bunları işlemek için bir sistem oluşturabilirsiniz. E-posta işlemcinizde, belirli kişilerden gelen e-postaları konuyla ilgili klasörlere otomatik olarak yerleştiren kuralları veya komutları öğrenin. örneğin, e-posta bültenlerini bu e-posta bülteninin klasörüne e-postayla gönder. e-postalar geldiğinden, bu teknikle filtrelenecekler ve gelen kutunuz birçok farklı konudan gelen e-postalarla aşırı dağınık olmayacaktır.

Personel eğitimi – yeni personeli nasıl eğittiğinize dair seçilmiş bir yaklaşımınız var mı? Yeni personeli işiniz, hedefleri, OH&S tartışması hakkında eğitmek istediğiniz adımlar belgelenmiş midir? Henüz personeliniz olmasa da, bir kez olsun bir sisteme ne koymak istediğinizi hayal edin. Personel eğitim sürecindeki tüm adımların bir envanterini yapın – neredeyse bir tür kontrol listesi. Bu tek başına, personelinize, indüksiyonlarının önemli bir bölümünü unutmak için çok az yer bırakan sistematik bir şekilde koçluk yapmanıza yardımcı olacaktır.

Envanter yönetimi – iç kontrol ve yönetim birçok kuruluşun büyük bir parçası olabilir. Şirketin fiziksel stoklarını yönetmesinde yardımcı olan çok sayıda yazılım paketi oluşturulmuştur. Büyük hisse senedi seviyeleriniz varsa, işletme için bu yerleşik yazılım sistemlerine yatırım yapmayı düşünün. Değilse, hisse senedi denetimi, stok siparişi ve iç kontrol yordamları içinde atılan tipik adımları yıkmak için bir süre harcayın. Stok ne zaman minimum miktar seviyeleri için kontrol edilir? Her ürün için minimum stok sırası nedir? Üreticiden geldiğinde stoku kontrol eden, zarar edilen ürünlerin ihmal edilebilir bir kaybını garanti eden ve sonunda küskün müşterileri garanti eden bir sistem var mı? bunu başlatmak için dürüst bir teşekkür genellikle günlük olarak yönetilmesi ve izlenmesi gereken bu şeylerin bir envanterini çıkarmaktır.

Satış süreci – herhangi bir şekilde satışla ilgileniyorsanız, muhtemelen zaten sizin için çalışan bir yaklaşımınız vardır. Ancak, ya eşdeğer bir ürün satan 4 satış elemanı varsa ve herkes tamamen farklı satıyorsa? Aslında, kişilikli bir kişinin parlamasına izin verilmelidir, ancak her satış temsilcisinin kurumsal imajıyla ilgilenmek için gerçekleştirmesi gereken belirli görevler vardır. Bu görevleri yazın. Her müşterinin eşdeğer bir hizmet seviyesi bekleyebilmesi için personelin tam olarak ne yapması gerektiğini, ne yapması gerektiğini, giymesi, nasıl davranması gerektiğini heceleyin, sosyal yardım grubunuzdaki her bireye yaklaşın. Kendi yöntemlerini kullanarak kendi yöntemleriyle satış yapacaklarını ummak yerine kazandıkları bir sistem oluşturun.

Gerçek şu ki, kuruluşunuzda zaten çeşitli sistemler işletiyorsunuz. Bunlar bazen alışkanlık olarak bahsedilir. Dosyalarınızı yönetme şekliniz, telefon görüşmeleriniz ve hatta çayınızı veya kahvenizi nasıl oluşturduğunuz tüm sistemlerdir. Ancak, bir işletme sırasında gerçekten başarılı olmak için, bu sistemleri kaydetmek ve resmi olarak yapılandırmak istersiniz, böylece kuruluş sizin varlığınız olmadan çalışmaya devam eder – örneğin, tatile girdikten sonra.

Ardından, müşterilerinizin bağımlı olarak büyüdüğü bir işletme yaratmadaki tüm titizliğiniz ve enerjiniz boşa gitmeyecek. Diğerleri, geri dönmek için birkaç yıl daha aynı şeyi, sadece eşdeğer bir şekilde yapmaya devam edebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir